A legnépszerűbb és a kevésbé felkapott helyek Görögországban
Görögországról az alábbi kép él az oda ellátogatni vágyók fejében: kristálytiszta vizű, szikrázó napsütéses szigetvilág, amely rengeteg sok szépséggel lett megáldva. Egyrészt maga az ország az európai kultúra bölcsője, másrészt a 17 UNESCO Világöröksége közül 15 tisztán kulturális örökség.
Görögország nagyon népszerű célpont a magyar turisták számára is, akik több millió látogatóval együtt élvezik a tájakat, a kultúrát, az időjárást és a helyi konyhát.
A top 5 legnépszerűbb hely Görögországban
1. Santorini
A Kykládok Gyöngyszemének is nevezett vulkanikus szigete Görögország első számú kedvenc úti célja. A sziget jellegzetes alakja, a tengerből kiemelkedő kráterperem egy 3500 évvel ezelőtti robbanás következtében nyerte el mai formáját. A vulkanikus kőzet alkotta sötét sziklák tetején pasztellszínű városokból (Fíra, Oia) az égei-tengeri szigetvilág legcsodálatosabb panorámája tárul az ember szeme elé.
Híres strandjait, mint például a Kamari, Perissza, Eros, a vulkanikus eredetű, fekete kavicsos part jellemzi. A szigetet természeti szépségének köszönhetően Santorini szerepel a Világ 7 új csodája között is. A vulkanikus sziget a luxusszállásai mellett a kispénzű turisták számára is kínál megfizethető alternatívákat, de mindezek mellett is az egyik legdrágább görög szigetnek számít - május elején, vagy szeptember végén elkerülhető a nagy tömeg, és a szállásárak is jobbak.
Santorinin nyaralva Kréta szigete is elérhető közelségben van: katamaránnal 2 óra alatt oda lehet érni.
2. Meteorák
A Meteorák Görögország középső részén, Szalonikitől három-, Athéntől négyórás autóútra, Kalambáka városánál találhatók A kolostorok a várost körülvevő 100-200 méter magas sziklacsúcsokon egyensúlyoznak. A Meteorák másik oldalán a kisebb, Kastraki település található. Az ország egyik méltán leghíresebb nevezetessége a Meteorák, melynek jelentése „levegőben lebegő”.
A vidék és a hegység ezen része egyaránt ezt a nevet viseli, nem véletlenül: az ország más panorámáihoz egyáltalán nem hasonlító hegyes-völgyes vidéket (a thesszáliai Pindosz-hegység) 100-150 méter magas sziklakiszögellések, tornyok, csipkecsodák díszítik, melyek csúcsai látszólag gyakran a felhőkbe vesznek. A környék félreeső magányos jellegét a XII. században fedezték fel az aszkézis hívei, majd a rákövektező évszázadokban egyre több szerzetesi közösség alakult. Végül 24 bizánci kolostort építettek a sziklák csúcsain, melyek a XVII-XVIII. században végül hanyatlásnak indultak, mára alig 6 kolostor lakott.
A Meteorák, vagy Meteóra kolostorok a második leglátogatottabb helyévé váltak Görögországnak, amelyek legbelső, zárt világába ma is csak kevesen léphetnek be. A Meteorák 1988 óta szerepelnek az UNESCO kulturális és természeti Világörökségi listáján.
3. Zakynthos
A Jón-tenger talán egyik legnépszerűbb úti célja Zakynthos, melyet kristálytiszta vizével, hófehér homokos partjaival, festői sziklaszirtjeivel és barlangjaival, dúsan zöldellő vonulataival és mediterrán hangulatú településeivel a földi paradicsomként is szokták emlegetni. A sziget körülbelül 40 km hosszú és 20 km széles, így mérete közepesnek számát a görög szigetek között, ám a közeli testvérszigeteihez, azaz Kefalóniához, Lefkadához és Korfuhoz képest jóval kisebb.
Becenevét, a ’Levante virágát’ a velenceiektől kapta: utalva egyrészt a sziget egykori velencei uralmára, másrészt a sziget szépségére. A velenceiek mellett jártak itt nápolyiak, franciák és angolok is, míg végül a többi szigettel együtt görög fennhatóság alá nem került. Zakynthos leghíresebb részei a lenyűgöző Navagio-öböl, ahol az MV Panagiotis hajóroncsa csalogatja a turistákat, illetve a Scanari-fok körül látható Kék-barlangok, de akinek van egy kis szerencséje, az láthat a sziget körüli vizekben álcserepes teknősöket is.
Zakynthos városában található Szent Dionüsziosz ortodox katedrális és múzeum is, ahol megtekinthetők az ékszerek és relikviák, amelyek a sziget védőszentjének, Szent Dionüsziosznak szenteltek.
4. Az athéni Akropolisz
Az athéni Akropolisz egykor a civilizált világ központja volt; a kultúra, a művészetek és a hatalom fellegvára, szinte szó szerint: az akropolisz annyit tesz, mint fellegvár, s a görög főváros közepén, egy 156 méter magas dombtetőn magasodó Akropolisz volt már erőd, királyi vár, istentiszteleti hely, mecset és lőszerraktár is - mindezekkel együtt a világ egyik leghíresebb ókori épülete, mely egyben Görögország szimbóluma is, valamint az európai civilizáció és demokrácia jelképe.
Az Akropolisz legmagasabb pontján található a Parthenon, mely templomot Pallasz Athéné tiszteletére építettek mindösszesen 9 év lefogása alatt. A mai szemmel is jelentős mérnöki alkotás egészen a 18. század végéig viszonylag épségben maradt fenn annak ellenére, hogy az évszázadok alatt keresztény templomnak, majd török mecsetnek is használták, míg nem egy velencei bomba 1687-ben nagy károkat okozott a fellegvárban. Az épületegyüttes másik népszerű látnivalója a déli lejtőn elhelyezkedő, fénykorában 17 ezer néző befogadására képes Dionüszosz színház, mely az ókori Görögország egyik legkorábbról fennmaradt szabadtéri színháza.
A XIX. században az épületegyüttes domborműveit lord Elgin, a brit nagykövet Angliába vitette és 1815 óta a londoni British Museumban láthatók. Nagyon kedvelt az Akropolisz lábánál elterülő Plaka-negyed is, mely hangulatos vendéglőkkel, kézműves-, és ajándékboltokkal, romantikus utcácskákkal és neoklasszikus stílusú épületekkel büszkélkedik.
Az athéni Akropolisz 1987 óta UNESCO Világörökség.
5. Mykonos
Mykonos az egyik legjellegzetesebb panorámájú görög sziget. Mykonos szigete a finomhomokos strandjairól híres, valamint a szemet
kápráztatóan gyönyörű, sziklás, kopár tájról. Az Égei-tenger által körülölelt sziget legmagasabb pontja 341 méter. Az apró szigetnek 10 ezer lakosa van, amely a többszörösére nő nyáron a turisták révén.
A sziget két legnagyobb nyaralóhelye Omosz és Platisz Gialosz, fővárosa pedig Mykonosz, amelyet Chora néven is emlegetnek. Mykonosz város legnépszerűbb negyede a Kis Velence, ahol egyedi hangulatú épületek sorakoznak. A sziget egyik legkedveltebb strandjai Agiosz Szosztisz, a Paraga és Elia Beach.
A Kykládok szigeteinek e legkedveltebb tagja első sorban éjszakai életéről nevezetes. Mykonost ’a szelek szigetének’ is nevezik két jellegzetes és állandó szele, a sirokkó és a meltemi miatt, melyek közül elsősorban az utóbbi ismert, ez működik nyaranta, amelynek következtében a 40 fokos átlaghőmérséklet 28 fokra szelídül.
Mykonos másik híressége volt Petros, a pelikán, aki egy 1954-es vihar után ragadt a szigeten, s lett a szigetlakók kedvence. Halála után a mykonosiak új Petrost választottak, de pár éve ő is elpusztult, amikor elütötte egy autó.
Öt kevésbé ismert látogatnivaló Görögországban
A népszerű látnivalók mellett akadnak olyan helyek is Görögországban, amelyek kimaradnak a legnépszerűbb felkeresendő helyeik listájáról, pedig rengeteg olyan, kevésbé zsúfolt területet találunk még a mediterrán országban, ahol természeti kincseket és történelmi látnivalókat is fellelhetünk.
1. Prasonisi, Rodosz
Rodosz nem csak a gyönyörű tengerpartjaival és kristálytiszta tengerével fog bennünket elbűvölni: az itteni legnagyobb természeti látnivaló az a sziget legdélibb pontján található Prasonisi strand. A szárazföldet itt futóhomok borítja, amely 3 km hosszú, homokos tengerpartot alakít ki. A kis félsziget nyugati részét az Égei-tenger öleli körül, keletről pedig a sokkal kékesebb Földközi-tenger. A két tenger találkozása azok eltérő színeiknek köszönhetően nagyon jól látható.
Prasonis szigetén nagyon erősen fúj a szél, így a kitesurf kedvelői is megtalálhatják a számításakat. A különleges földrajzi adottságok olyan egyedi hullámjátékokat teremtenek, melyek minden vízi sport kedvelő álma.
2. Vikosz-szurdok
Görögország északnyugati részén található ez a rendkívül látványos természeti képződmény, amely a második legmélyebb szurdok a világon az amerikai Grand Canyon után. A szurdok sziklafalai néhány helyen 1040 méter magasságig emelkednek, és lélegzetelállító kilátást kínálnak, valamint a Voidomatis folyó szeli át a tájat, ami még látványosabbá teszi a panorámát.
Itt található a Vikos-Aoos Nemzeti Park is, amelyet 1973-ban hoztak létre, és ritkaságokkal teli növényzete, valamint nem mindennapi állatvilágával hívja fel magára a figyelmet. Ha itt járunk mindenképpen tekintsük meg a híres kőhidakat és Zagoria bizánci kolostorait, valamint festői falvait. Könnyű azonban eltévedni ezen a területen, így csoportos utazás keretén belül érdemes ide ellátogatni.
3. Agios Fokas, Kos
A görög sziget mindössze néhány kilométerre fekszik Törökország partjaitól, és már az ókorban is kereskedelmi központ volt. Agios Fokas aprócska üdülőhelyén gyönyörű tengerpartokat, hangulatos tavernákat, valamint az Empros Thermes fürdőt látogathatjuk meg. A vulkáni aktivitásnak köszönhetően itt forró földalatti források alakulnak ki, amelyek a kis sziklák által alkotott természetes tengeri tóba folynak. A források hőmérséklete az 50°C-ot is eléri, vizei sósak, szagtalanok és kristálytiszták.
Emellett a fürdőkben kénforrások is találhatóak, amelyek rendkívül pozitív hatással vannak a bőrre és enyhítik a bőrproblémákat is. Ha itt járunk, letölthetünk egy telefonos applikációt is, amelynek segítségével megtekinthetjük a szentély 3D-s rekonstrukcióit, miközben a fizikai térben is felfedezzük a látnivalót.
Városnéző túránkból nem érdemes kihagyni a korábbi társadalmi élet központját, az Agorát sem, amelyet már a Kr. e. 4. században kialakítottak.
4. Melissani barlang, Kefalónia
Kefalónia földalatti világában a nimfák barlangja, a sziget legszebb látnivalója. A Melissani barlang belsejében egy földalatti tó található egy kis szigettel, amely Mükéné idejében keresett szentély volt. A mészkő felső rétege lekopott, a behatoló napsugár pedig csodálatos színpalettát hoz létre. A nap helyzetétől függően változó kék árnyalatok, a mézbarna színű falak és a számtalan cseppkőképződmény biztosan elbűvöl majd bennünket. A barlang belsejébe csónakokon lehet bejutni.
Kefalonia szigete számos természet alkotta látnivalót, mesés strandokat és idilli falvakat tartogat a számunkra. Nem érdemes elfeledkezni Kefalonia legmagasabb pontjáról sem, az Ainos-hegységről, amelynek csúcsa 1628 méter magas. Itt több kitáblázott túraútvonal közül választhatunk, ezek között találunk olyat, amelyen haladva akár a csúcsról a jutalmunk a Jón-szigetek és a Peloponnészoszi-félsziget felejthetetlen panorámája.
5. Andros
A sziget nevezetessége a Tourlitis világítótorony, ami magányosan emelkedik ki az Égei-tengerből egy szikla tetején. Ha nem kedveljük a turistáktól hemzsegő úticélokat, akkor ezzel a hellyel nem foghatunk mellé.
A világítótornyot 1897-ben emelték, majd a második világháborúban megsemmisült, de az 1990-es években újra felépítették, így azóta ismét a csodájára járhatunk ennek a különleges építménynek. Ez Görögország első automatizált világítótornya, amelyhez, miután kikötöttünk a kis szigeten, egy kanyargós csigalépcsőn vezet fel az út, és a látványtól úgy érezhetjük magunkat, mintha egy másik világba csöppentünk volna.
Frissítés dátuma: 2024.11.21.