Háztartási balesetek és a home office
Ha baleset ér minket az otthonunkban az a mi felelősségünk, ha a szerencsétlenség a munkahelyünkön következik be, akkor az - az esetek többségében - munkahelyi baleset. De mi a helyzet akkor, ha az otthonunk a munkahelyünk?
Melyek a leggyakoribb háztartási balesetek?
A háztartási balesetek a leghétköznapibb tevékenységek során is megtörténhetnek, de melyek ezek közül a leggyakoribbak?
A statisztikák szerint a háztartási balesetek során az embereknek leggyakrabban a keze sérül meg, ez nem véletlen ugyanis ezzel dolgozunk. A sérülések leggyakoribb oka pedig a vágás.
Egy másik gyakori sérüléstípus az égés. Ezt leggyakrabban a forrázás okozza, melyre a konyhában kerül sor. Jó hír azonban, hogy a konyhai balesetek során bekövetkezett égési sérülések az esetek többségében csupán elsőfokú égések.
Az egyik leggyakoribb sérülés - és sajnos a legveszélyesebb is - az esés, mely leginkább az idősebbek esetén fordul elő.
Végezetül a negyedik leggyakoribb, és talán legmeglepőbb háztartási baleset a vegyszermérgezés. Míg az esés inkább az idősebbeknél, addig a mérgezés a gyerekeknél fordul elő túlnyomórészt. Az otthonunkban számos az emberi szervezetre ártalmas tisztítószer található, ezzel azonban a gyerekek sajnos nincsenek tisztában, így a baleset megakadályozása a felnőttek feladata.
Hogyan előzhetjük meg a baleseteket?
A legjobb módja annak, hogy megelőzzük a háztartási baleseteket, az odafigyelés. Emellett azonban van néhány tipp, amit ha megfogad jelentősen csökkentheti a balesetek esélyét.
- Azokon a lakásban található útvonalakon, ahol gyakran közlekedik, távolítsa el azokat a tárgyakat, melyekbe beleakadhat.
- A fürdőszobába szerezzen be csúszásgátló szőnyegeket.
- A bútorokat, polcokat és bármilyen falra szerelt tárgyakat megfelelő módon rögzítse.
- Főzés közben tartózkodjon a konyhában, ne hagyja magára a használatban lévő tűzhelyet.
- Az emberi szervezetre ártalmas tisztítószereket a gyerekektől elzárva tárolja.
Home office szabályzás: Háztartási vagy munkahelyi baleset?
A hétköznapi háztartási balesetek során, ha bekövetkezik a baj, a legtöbb esetben ellátjuk a sérüléseket, súlyosabb esetben orvoshoz fordulunk, majd ezután a dolog el is felejtődik.
Ha azonban home office-ban dolgozunk, akkor joggal merül fel a kérdés, hogy a háztartási balesetek milyen mértékben számítanak munkahelyi balesetnek is.
Az első és legfontosabb, amit tisztáznunk kell, hogy a távmunka és a home office két külön dolog, emiatt pedig a jogi szabályozásuk is különböző, míg előbbi esetében sokkal részletgazdagabb a magyar jogrend, addig az utóbbival csak az elmúlt időszakban kezdek elmélyültebben foglalkozni.
A távmunka esetén a munkavégzés helyét a munkáltatónak munkavédelmi szempontból ellenőriznie kell, ha ez megtörtént, akkor a távmunka az adott időponttól ebben a munkavédelmi szempontból ellenőrzött helyen zajlik, és kizárólag itt.
Ebben az esetben azonban a munkahelyi baleset kérdésköre egyértelműen tisztázott, ugyanis kizárólag az számít munkahelyi balesetnek, amely a munkavégzésre kijelölt helyen történt, minden más az otthonunkban történt baleset a saját felelősségünk.
A home office esetében azonban a munkavégzés helye bármi lehet, dolgozhatunk az erkélyen, vagy akár egy kávézóban is, ez pedig igencsak összekuszálja a munkahelyi baleset kérdéskörét. Mivel hazánkban a home office jogszabályai még rendkívül hiányosak, így a már meglévő jogszabályokból, azok értelmezéséből és a “józan észből” tudunk csak kiindulni.
Az Mvt. azokat a baleseteket tekinti munkabalesetnek, amelyek a munkavégzés során vagy azzal összefüggésben következnek be. Ez alapján a home office során is csak azt tekinthetjük munkahelyi balesetnek, amely egyértelműen a munkavégzés során következett be.
Így például, ha a munkahelyi laptopunkat töltőre tesszük, és eközben áramütés ér minket, az munkahelyi balesetnek számít, azonban, ha munkaidőben kimegyünk a mosdóba és ott egy víztócsa miatt elcsúszunk, az már csak a mi felelősségünk.
Természetesen sok esetben igen vékony a határ és nehéz eldönteni, hogy az adott baleset hogyan következett be, ezért ez a legtöbbször kivizsgálást igényel.
Az egyetlen biztos módszer tehát, ha elővigyázatosak vagyunk, és otthonunkban a munkaidőben, és azon kívül is próbáljuk megelőzni a sérüléseket.
Frissítés dátuma: 2021.04.16.