Baleset történt - ezt kell tennie!
A balesetek nem olyan ritkák, mint hisszük
Csak a tegnapi nap folyamán 7 közúti baleset történt, és 4 gépkocsi gyulladt ki.
Nem mindegy tehát, hogy mennyire vagyunk cselekvőképesek, ha hasonló helyzetbe kerülünk...
Mit tegyünk, ha baleset szemtanúi vagyunk?
Elsősorban saját magunkra vigyázzunk! Menjünk biztonságos távolságra a baleset helyszínétől, és csak azután tárcsázzuk a 112-es segélykérő hívószámot!
Amint diszpécsert kapunk, vázoljuk a történéseket!
- Milyen típusú baleset történt?
- Hol történt a baleset?
- Hány sérült van?
- Kigyulladt-e valami?
- Látunk-e még bármi veszélyeset, ami súlyosbíthatja a helyzetet?
Ha egy teherautó ütközik, felborul, kigyullad...
Ritka, de "látványos" közúti baleset, ha tehergépjármű karambolozik. Fontos megtudni, hogy vajon van-e a tehergépkocsin veszélyes rakományt jelző tábla, mert ezt is jelezni kell a diszpécsernek!
A veszélyes rakomány jelzése mindig jól látható helyen van. Szerencsés esetben le tudjuk olvasni a narancssárga téglalap alapon lévő számokat (nem mindig van rajta szám).
Ha egyéb veszélyt jelző piktogramot látunk - ún. bárcát, ami egy csúcsára állított négyzet-, annak is írjuk le szóban a színét, ábráját és számát.
Kiemelten fontos, hogy ha szivárog valami - akár az üzemanyag, akár a veszélyes szállítmány-, azonnal távolodjunk el a lehető legmesszebb a helyszíntől, és a szivárgásról is tájékoztassuk a katasztrófavédelmet.
Ha nincs se szivárgás, se tűz
Meg kell kezdeni az elsősegélynyújtást, ha súlyos sérülésről van szó, például erős vérzésről. Bár a szakemberek várhatóan gyorsan kiérkeznek a színhelyre, gondoljon arra, hogy ha az Ön családtagja lenne a sérült, nem tétovázna.
Mindig azt a sérültet lássa el elsőként, akinek a legsúlyosabbnak tűnő sérülései vannak. Támpont lehet, hogy ha két sérült közül az egyik nyöszörög, a másik csendben van, akkor az utóbbit részesítse először elsősegélyben.
Mivel belső sérülések is előfordulhatnak, amik első pillantásra nem látszódnak, ha egy mód van rá, ne mozdítsa el a sérültet, nehogy súlyosbodjon az állapota!
Ha a sérült eszméleténél van, próbálja megnyugtatni!
A megérkező segítségnek is nyújthat támogatást, főleg egy tömegszerencsétlenség esetén, amikor minden dolgos kézre szükség lehet.
Annak ellenére, hogy a KSH statisztikái szerint csökkenő tendenciát mutat a Magyarországon bekövetkezett közúti balesetek száma, nem árt az óvatosság, mivel vannak balesetek, amiket nem tudunk elkerülni mi magunk sem. Mindenképp kössön gépjárművére CASCO-t a károk mérséklésére; ha pedig külföldre indul, kössön utasbiztosítást is!
Forrás: katasztrofavedelem.hu, KSH
Frissítés dátuma: 2022.03.22.